Mały książę - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Informację o asteroidzie B 612 Pilot wyjawił wyłącznie ze względu na dorosłych, którzy przywiązują istotną wagę do liczb. Wiedział, że jeśli opowie im o Małym Księciu i jego pragnieniu posiadania owieczki, to nie uwierzą w jego istnienie. Jeśli natomiast powie, że chłopiec pochodził z asteroida B 612, to przekona ich i nie będą zadawali kolejnych pytań. Swą opowieść o Małym Księciu pilot chciał rozpocząć w inny sposób niczym czarodziejską bajkę. Odtwarzanie wspomnień sprzed sześciu lat sprawia mu nadal przykrość. Jego mały przyjaciel opuścił go, zabierając owieczkę, a on stara się opisać wszystko wyłącznie po to, aby o nim nie zapomnieć. Dlatego też kupił pudełko farb i kredki, usiłując stworzyć portrety Małego Księcia, z trudem odtwarzając rysy jego twarzy. Stał się jednak podobny do dorosłych i nie potrafi oglądać owieczek przez wieko skrzyni.

V
Każdego dnia Pilot dowiadywał się nowych rzeczy o planecie Małego Księcia oraz o jego podróży. Trzeciego dnia od chwili poznania chłopca usłyszał o tragedii baobabów. W pewnej chwili Mały Książę zapytał go, czy prawdą jest to, że owieczki jedzą małe drzewka. Mężczyzna potwierdził jego przypuszczenia. Chłopiec ucieszył się i spytał, czy owieczki zjadają również baobaby. Pilot wyjaśnił, że baobaby są zbyt duże i nawet sto słoni nie zjadłoby takiego drzewa. Malec roześmiał się i odparł, że baobaby, zanim urosną, są najpierw malutkimi drzewkami. Z rozmowy tej pilot wywnioskował, że planeta Małego Księcia porośnięta jest pożytecznymi ziołami i chwastami. Do najokropniejszych nasion należały nasiona baobabów, które stanowiły zagrożenie dla gleby planety. Jeśli baobab nie zostanie w odpowiednim momencie wyrwany, to może podziurawić planetę korzeniami. Zbyt dużo baobabów mogło rozsadzić małą planetę na kawałki.

Mały Książę wyjaśnił mu później, że po porannej toalecie musiał natychmiast starannie pielęgnować swoją planetę, regularnie wyrywając baobaby, co sprawiało szczególną trudność, ponieważ małe baobaby były bardzo podobne do pędów róż. Praca ta była niezwykle nudna, choć łatwa. Poradził pilotowi, aby wykonał rysunek, który ułatwiłby tutejszym dzieciom zapamiętanie o tak ważnej sprawie, jak wyrywanie baobabów. Znał bowiem pewną planetę, na której żył bardzo leniwy mieszkaniec i zapomniał wyrwać trzy drzewka. Pilot, korzystając ze wskazówek Małego Księcia, narysował tę planetę, uświadamiając sobie, jak ogromne ryzyko dla planet stanowią baobaby.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji Małego księcia
2  Antoine de Saint-Exupéry – biografia
3  Mały książę - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Mały książę - streszczenie szczegółowe


 • ksiązka superowa pomogła mi w zadaniu szczególowe streszczenieone jest wspaniałe nie trzeba czytac ksiązki idealne streszczenia są równiez na "ostatni dzwonek " polecam i dziękuje za podpowiedz na kartkówke :p
  gośka (malgosia2000 {at} vp.pl)

 • Streszczenie dobre. Ale książka jest do dupy. Zwalona treść. Jak to czytałem to wydawało mi się że to ma z 300stron ale brawa dla autora streszczenia.
  Gienek (gienekmarkowski {at} gmail.pl)

 • Sterszczenie bardzo szczegółowe opisane na 6 :) Jutro mam prace klasową wiec musze sobie przypomniec co nieco nawet bardzej jest zrozumiałe niz ksiązka mam nadzieje ze mi to pomoze z góry dzieki :)
  ;) ()

 • TE STRESZCZENIA O TEJ LEKTURZE BARDZO FAJNA RZECZ. JAK KTOS NIE CZYTAL LEKTURY TO GO URATUJE PRZED SPR LUB KAR. Z J POLSKIEGO. BYNAJMNIEJ MNIE URATOWALA....... DZIEKI PIEKNE
  Anonim ()

 • Świetne streszczenie! Brawa dla autora. Przeczytałam całą książkę,nie da jej się zastąpić "zwykłym" streszczeniem,ale uważam,że jest idealną formą do np. przygotowania się do kartkówki ze znajomości treści lektury. ;).
  Zuzanna (domanska.zuzia {at} gazeta.pl)

 • Witam:) Straszczenie b. szczegółowe:) Tylko we większości książek są róznice np.: nie "pyszałek"- lecz próżny, nie "opój"-lecz pijak,nie "stary pan"- lecz geograf. Ale i tak bardzo fajne streszczenie:) Jutro mam prace klasową:D Myślę, że b.db. napiszę:) Książka baaaaardzo mi się podobała. Prawda, nielubię streszczeń:\ Ale warto sobie przypomnieć lekture przed sprawdzianem. Pozdrawiam:)
  ZuzannaZIZI;) (swmikolaj24grudnia {at} wp.pl)

 • hm... szczerze to fajna praca... dobrze opisana... ale brakowało mi kilku rzeczy... ale 5 z klasówki dostałam ;) także autorowi należą sie duże brawa
  majenka (majenka2 {at} vp.pl)


Tagi: