Mały książę - cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
· Ogromnie tajemnicza jest kraina łez.

· Nie powinienem był jej słuchać. Nigdy nie należy słuchać kwiatów. Wystarczy na nie patrzeć i je wąchać. Moja róża rozsiewała woń na całą planetę, ale ja nie potrafiłem się z tego cieszyć.

· Powinienem był osądzać ją na podstawie czynów, a nie słów. Odurzała mnie wonią, rozjaśniała mnie od środka. Za nim nie powinienem był uciekać. Powinienem był odgadnąć, ile czułości kryje się za jej drobnymi sztuczkami. Kwiaty są tak pełne sprzeczności! Ale ja byłem jeszcze za młody na to, żeby umieć ją kochać.

· Nie wiedział jeszcze o tym, że dla królów świat jest niesłychanie uproszczony. Wszyscy ludzie są poddanymi.

· Od każdego należy tylko tego wymagać, co może z siebie dać. [Król]

· Znacznie trudniej jest osądzać samego siebie, niż wydawać sąd o innych. Gdyby ci się udało osądzić samego siebie, stanowiłoby to dowód, że jesteś mędrcem. [Król]

· Jeżeli znajdziesz diament, który nie należy do nikogo – jest twój. Jeżeli znajdziesz wyspę nie należącą do nikogo – jest twoja. Jak pierwszy wpadniesz na jakiś pomysł, zgłaszasz go do opatentowania i jest twój. A ja posiadam gwiazdy, bo nikt przede mną nie wpadł na pomysł, żeby je posiadać. [Biznesmen]

· Tym człowiekiem pogardzaliby wszyscy: i Król, i Pyszałek, i Opój, i Biznesmen. A przecież jedynie on nie wydaje mi się śmieszny. Może dlatego że zajmuje się nie tylko samym sobą.

· Moja róża jest ulotna i na dodatek posiada tylko cztery kolce za całą obronę przed światem! A ja zostawiłem ją tam samą samiuteńką!

· Jest się samotnym także między ludźmi. [Wąż]

· Co za dziwna planeta. Cała wyschnięta, najeżona szpikulcami i słona. I ludzie na niej są pozbawieni wyobraźni. Powtarzają tylko to, co się do nich mówi… Miałem u siebie taki kwiat, który zawsze odzywał się do mnie pierwszy.

· Łudziłem się, że jestem bogaty, gdyż posiadam jedyny na całym świecie kwiat, a tymczasem okazałem się właścicielem zwykłej róży. No i jeszcze trzech wulkanów, z których jeden jest może wygasły na zawsze; to nie czyni ze mnie zbyt potężnego księcia…

· Do tej pory jesteś dla mnie tylko małym chłopcem podobnym do stu tysięcy innych małych chłopców. I nie jesteś mi do niczego potrzebny. Jestem dla ciebie po prostu lisem podobnym do stu tysięcy innych lisów. Ale jeżeli mnie oswoisz, staniemy się sobie potrzebni. Wtedy będziesz dla mnie jedynym na świecie i ja będę dla ciebie jedynym na całym świecie… [Lis]

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Symbole w Małym księciu
2  Inni bohaterowie
3  Główne wątki Małego księciaKomentarze
artykuł / utwór: Mały książę - cytaty


  • Po przeczytaniu tej pięknej książki pt:,,Mały Książę" stwierdziłem, iż jest to bardzo głęboka ,,studnia" złotych myśli i ciekawych przemyśleń autora, których część używana jest dalej przez wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale również i na całym świecie.Na mój gust jakieś 90/100 ludzi nie ma pojęcia, iż cytuje myśli z tej książki.
    Rynioo (nocoment {at} wp.pl)

  • Książka jest bardzo bogata w liczne i zarazem piękne,szlachetne ,,złote myśli",aforyzmy,sentencje.Niezwykłe symbole,którymi są postacie nadają temu utworowi niezwykłą magię,wrażliwość i spojrzenie na świat ze strony małego dziecka.Cudowna książka,którą serdecznie wszystkim polecam!
    J. ()

  • Podobają mi się te cytaty... są przepełnione pewnymi przesłaniami, które są naprawdę mądre i uważam, że człowiek powinien z nich korzystać. Mój ulubiony cytat: "Dobrze widzi się tylko wtedy, gdy się patrzy sercem. Najważniejsze jest dla oczu niewidoczne"
    Kamila ()


Tagi: